Zgodnie kodeksem karnym Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa (fałsz materialny), podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Ponadto w § 2 w/w artykułu kodeks karny penalizuje bezprawne wykorzystanie podpisanego blankietu. Warto zauważyć, że ustawodawca penalizuje również przygotowanie do dokonania fałszu materialnego.
Co istotne zgoda osoby, której podpis na dokumencie został podrobiony, nie wyłącza bezprawności tego czynu. Ta okoliczność może wpłynąć jedynie na wymiar kary. Fałsz materialny dokumentu jest przestępstwem umyślnym, co oznacza, że potencjalny sprawca musi działać z zamiarem użycia dokumentu jako autentycznego.
Sfałszowanie dokumentu
Pod pojęciem fałszu materialnego dokumentu mieszczą się następujące czynności:
- Podrobienie dokumentu;
- Przerobienie dokumentu;
- Użycie przerobionego albo podrobionego dokumentu jako autentycznego.
Użycie przerobionego albo podrobionego dokumentu jako autentycznego oznacza nic innego jak wykorzystanie go w obrocie prawnym, w funkcji właściwej dla dokumentu autentycznego. Trzeba podkreślić, że czyn ten polega na posłużeniu się w obrocie prawnym falsyfikatem albo przerobioną treścią dokumentu zgodnie z celem, do którego miał służyć dokument autentyczny. Świadomość osoby, wobec której używany jest dokument, co do jego sfałszowania nie ma znaczenia dla realizacji tej czynności sprawczej.
Bezprawne wykorzystanie podpisanego blankietu
Wolą podpisanego może być to, aby blankiet w ogóle nie był przez sprawcę wypełniany, albo wypełnienie go inną treścią. Sformułowanie „na szkodę” zdaje się wykraczać poza szkodę o charakterze majątkowym i obejmować zagrożenie wszelkich prawnie chronionych interesów osoby podpisanej na blankiecie. Druga czynność sprawcza przestępstwa z art. 270 § 2 k.k. (oprócz wypełnienia blankietu) polega na używaniu dokumentu powstałego w wyniku wypełnienia blankietu opatrzonego cudzym podpisem.
Posłużenie się fałszywą fakturą VAT albo nie odzwierciedlającej faktycznej transakcji handlowej
Zgodnie 270a § 1 k.k. kto, w celu użycia za autentyczną, podrabia lub przerabia fakturę w zakresie okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej lub jej zwrotu albo zwrotu innej należności o charakterze podatkowym lub takiej faktury jako autentycznej używa, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Na pierwszy rzut oka widać, że są to przestępstwo bliźniacze w stosunku do przestępstwa fałszu materialnego opisanego wyżej. Jednakże podrobienie faktury VAT jest zagrożone surowszą karą pozbawienia wolności.
Jeśli szukasz pomocy z zakresu prawa karnego we Wrocławiu, skontaktuj się ze mną!