Żeby sprawdzić, czy dług jest przedawniony, w pierwszej kolejności, musimy ustalić, czy roszczenie wierzyciela stało się wymagalne.
Jest to o tyle istotne, gdyż od terminu wymagalności, liczy się terminy przedawnienia, określone w kodeksie cywilnym oraz w innych ustawach
Wymagalność roszczenia
Tym samym, jeżeli nie mamy określonego terminu zapłaty w umowie lub nie jest ona wskazana na fakturze VAT, bądź rachunku (tak określony termin zapłaty jest dopuszczalny przez Sądy), to wierzyciel musi nas wezwać do zapłaty w określonym terminie. Dopiero po upływie tego terminu, roszczenie staje się wymagalne.
Trzeba podkreślić, że konieczność wezwania do wykonania świadczenia dotyczy zobowiązań bezterminowych.
Zobowiązania bezterminowe, to takie w których nie da się ustalić terminu spełnienia świadczenia, na podstawie przepisu ustawy, orzeczenia sądu, decyzji administracyjnej lub innych podobnych wyznaczników, ani też nie wynika on z treści lub właściwości zobowiązania. Zobowiązaniami bezterminowymi są np. zobowiązania odszkodowawcze.
Bieg przedawnienia
Termin przedawnienia – kiedy przedawnia się dług?
Czyli 6 letni termin przedawnienia jest tym ogólnym, chyba, że mamy do czynienia ze świadczeniami okresowymi (np. czynsz najmu) lub związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej, to wtedy okres skrócony jest o połowę.
Uszczegóławiając Trzyletniemu terminowi podlegają roszczenia przysługujące osobom prowadzącym działalność gospodarczą i mające związek z prowadzoną przez uprawnionego działalnością gospodarczą.
Oczywiście w kodeksie cywilnym oraz w innych ustawach przewidziane są inne terminy przedawnienia w zależności od charakteru zobowiązania.
- Roszczenia właściciela przeciwko samoistnemu posiadaczowi o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy, o zwrot pożytków lub o zapłatę ich wartości (art. 229 § 1 k.c.);
- Roszczenia o naprawienie szkody z powodu pogorszenia rzeczy przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy;
- Roszczenie właściciela przeciwko użytkownikowi o naprawienie szkody z powodu pogorszenia rzeczy albo o zwrot nakładów na rzecz, jak również roszczenie użytkownika przeciwko właścicielowi o zwrot nakładów na rzecz (art. 263 k.c.).
- Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta (art. 390 § 3 k.c.);
- Roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem lat 2 (art. 554 k.c.);
- Roszczenie z umowy o dzieło przedawnia się z upływem roku licząc od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane, (art. 646 k.c.);
- Roszczenia odszkodowawcze przedawniają się z upływem trzech lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia, chyba, że zaistniała szkoda była wynikiem przestępstwa wtedy 20 lat (art. 4421 k.c.).
Przerwanie biegu przedawnienia
- Przez złożenie pozwu bądź wniosku o zawezwanie do próby ugodowej;
- Przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje. Warto wskazać, że dokonanie choćby częściowej zapłaty może być uznane za uznanie roszczenia;
- Przez wszczęcie mediacji.
Jakie długi się nie przedawniają?
Skutki upływu terminu przedawnienia
W przypadku dalszych pytań z tej materii, a także innych zagadnień z zakresu prawa cywilnego we Wrocławiu, zapraszam do kontaktu.