Loading...

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o. o.) w Polsce?

Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce? Kancelaria adwokacka MS Legit - prawo gospodarcze Wrocław, woj. dolnośląskie

Aby założyć spółkę z o. o., potrzebujesz minimum jednego wspólnika (osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne posiadające zdolność prawną). Ale z dwoma partnerami dużo łatwiej jest podejmować decyzje w firmie. 

 

Przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z jednym wspólnikiem są pewne formalności. Pamiętaj też o wymaganiach dotyczących nazwy. Może być dowolnie wybrany, ale musi zawierać określenie „ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” odpowiedzialnością lub „spółką z oo ” lub „sp. z o.o. ”

 

Umowa Spółki

Ponadto potrzebna jest umowa w formie aktu notarialnego (akt założycielski jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), która nazywana jest umową spółki. Po prostu ta umowa Możliwa jest rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w sposób uproszczony tzw. S24 – TRYB ONLINE czyli zawarcie umowy spółki bez formy aktu notarialnego w Internecie.

 

Rejestracja

Mając statut spółki jesteś zobowiązany do rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Rejestracja online jest możliwa za pomocą S24 – TRYB ONLINE

 

Podstawowe informacje o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Minimalna wysokość kapitału zakładowego spółki wynosi 5000 zł. Wartość udziału to co najmniej 50 zł. Organami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są:

  1. Walne zgromadzenie wspólników;
  2. Zarząd;
  3. 3/ Rada nadzorcza i/lub komisja rewizyjna lub obie w przypadku spółek osobowych, których kapitał zakładowy przekracza 500.000 zł, a liczba wspólników przekracza 25.
 
Spółkę reprezentuje Zarząd. Jeżeli Zarząd jest wieloosobowy, do skutecznej reprezentacji wymagane jest współdziałanie dwóch członków Zarządu lub członka Zarządu łącznie z prokurentem (statut spółki może przewidywać inny sposób reprezentacji ). Zarząd może również ustanowić pełnomocnika.
 

Spółka odpowiada przede wszystkim własnym majątkiem. Członkowie Zarządu odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem w określonych przypadkach.

 
Akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i do podziału na mocy uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Zysk należny akcjonariuszom rozdziela się proporcjonalnie do akcji.
 
Z założeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiążą się pewne ważne obowiązki, takie jak:
  1. Zgłoszenie do ubezpieczenia w ZUS, osoby współpracujące i pracownicy;
  2. W przypadku spółek osobowych zgłoszenie do urzędu skarbowego takich danych jak m.in. adres prowadzenia działalności, miejsce prowadzenia ksiąg rachunkowych);
  3. Rejestracja VAT (w przypadku firm jednoosobowych można to zrobić podczas rejestracji);
  4. Rejestracja kasy fiskalnej (jeśli sprzedajesz towary osobom fizycznym lub prowadzisz firmę zobowiązaną do zapłaty VAT);
  5. Konto bankowe (jeśli nie założyłeś go przed rejestracją);
  6. Upewnij się, że nie potrzebujesz dodatkowych licencji do prowadzenia firmy. Jeśli Twoja działalność jest regulowana (wymaga dodatkowych zezwoleń, licencji, wpisów), rozpoczęcie działalności należy zgłosić do odpowiedniej instytucji.
 
Aby uzyskać więcej informacji, proszę się ze mną skontaktować.
(źródło: udsc.gov.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *