Loading...

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o. o.) w Polsce?

Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce? Kancelaria adwokacka MS Legit - prawo gospodarcze Wrocław, woj. dolnośląskie

Aby założyć spółkę z o. o., potrzebujesz minimum jednego wspólnika (osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne posiadające zdolność prawną). Ale z dwoma partnerami dużo łatwiej jest podejmować decyzje w firmie. 

 

Przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z jednym wspólnikiem są pewne formalności. Pamiętaj też o wymaganiach dotyczących nazwy. Może być dowolnie wybrany, ale musi zawierać określenie „ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” odpowiedzialnością lub „spółką z oo ” lub „sp. z o.o. ”

 

Umowa Spółki

Ponadto potrzebna jest umowa w formie aktu notarialnego (akt założycielski jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), która nazywana jest umową spółki. Po prostu ta umowa Możliwa jest rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w sposób uproszczony tzw. S24 – TRYB ONLINE czyli zawarcie umowy spółki bez formy aktu notarialnego w Internecie.

 

Rejestracja

Mając statut spółki jesteś zobowiązany do rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Rejestracja online jest możliwa za pomocą S24 – TRYB ONLINE

 

Podstawowe informacje o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Minimalna wysokość kapitału zakładowego spółki wynosi 5000 zł. Wartość udziału to co najmniej 50 zł. Organami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są:

  1. Walne zgromadzenie wspólników;
  2. Zarząd;
  3. 3/ Rada nadzorcza i/lub komisja rewizyjna lub obie w przypadku spółek osobowych, których kapitał zakładowy przekracza 500.000 zł, a liczba wspólników przekracza 25.
 
Spółkę reprezentuje Zarząd. Jeżeli Zarząd jest wieloosobowy, do skutecznej reprezentacji wymagane jest współdziałanie dwóch członków Zarządu lub członka Zarządu łącznie z prokurentem (statut spółki może przewidywać inny sposób reprezentacji ). Zarząd może również ustanowić pełnomocnika.
 

Spółka odpowiada przede wszystkim własnym majątkiem. Członkowie Zarządu odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem w określonych przypadkach.

 
Akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i do podziału na mocy uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Zysk należny akcjonariuszom rozdziela się proporcjonalnie do akcji.
 
Z założeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiążą się pewne ważne obowiązki, takie jak:
  1. Zgłoszenie do ubezpieczenia w ZUS, osoby współpracujące i pracownicy;
  2. W przypadku spółek osobowych zgłoszenie do urzędu skarbowego takich danych jak m.in. adres prowadzenia działalności, miejsce prowadzenia ksiąg rachunkowych);
  3. Rejestracja VAT (w przypadku firm jednoosobowych można to zrobić podczas rejestracji);
  4. Rejestracja kasy fiskalnej (jeśli sprzedajesz towary osobom fizycznym lub prowadzisz firmę zobowiązaną do zapłaty VAT);
  5. Konto bankowe (jeśli nie założyłeś go przed rejestracją);
  6. Upewnij się, że nie potrzebujesz dodatkowych licencji do prowadzenia firmy. Jeśli Twoja działalność jest regulowana (wymaga dodatkowych zezwoleń, licencji, wpisów), rozpoczęcie działalności należy zgłosić do odpowiedniej instytucji.
 
(źródło: udsc.gov.pl)

Jeśli potrzebujesz konsultacji z prawa gospodarczego we Wrocławiu, skontaktuj się ze mną!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *